Copyright © 2019 Sistem Halı Yıkama Fabrikası
All rights reserved

Halı tamiri işlemine başlamadan önce tamir yapılacak el halısının mutlaka halı yıkama işleminin yapılması gerekir.

Halı Tamiri

Halı tamiri tecrübemizle orijinal saçak tamiri ya da halılarınızın çürümüş bölgelerinin onarımı,çıkmayan ağır leke ve boya karışmalarından dolayı kullanılamaz halde olan halılarınız ile ilgili tüm problemleri çözüyoruz.

Halı tamiri işlemine başlamadan önce tamir yapılacak el halısının mutlaka halı yıkama işleminin yapılması gerekir. Halı temiz olduğunda renkler tam olarak ortaya çıkar. Daha sonra halının hasarı incelenmelidir. Son olarak aynı renk iplikler temin edilip tezgaha konan halı tamir işlemine başlanır.

El dokuma halı sanatı modern batı dünyasında yoktur. Bir halı tamircisi halı tamirinden önce el dokuma halıyı tanıması gerekir. El dokuma halılar zamana karşı yarışarak değil, her düğüm atarken dikkat ederek, sabırla, özenle dokunmaktadır.

Halı tamiri yapmak için önce halının kimliğini çıkartmak gerekir. Halı nerenin dokuması? İran’mı eğer İran’sa neresinden dokunmuş, düğüm tekniği nasıl, ip bükümü nasıl, Türk halısıysa yine aynı Ladik mi, Milas mı, Doğu halısı mı, Anadolu halısı mı, olduğu belirlenir. Bu işlemler belirlendikten sonra o yörenin ipleri ve dokuma teknikleri belirlenerek boyaması yapılır. Çünkü bir Kayseri halısına Malatya halı malzemesi kullanılmaz.

Bu halının karakterine aykırıdır, halı tamiri yapılırken halıdaki orijinal malzeme ile şimdi kullandığımız malzeme karakterlerinin aynı olması gerekir. Bunlar çok ince ve önemli ayrıntılar olarak tamir kalitesini belirler. Bir tamirin kalitesi ince ayrıntılarda gizlidir.

Halı Saçak Tamiri

Halı Saçak tamiri, halılarda en çok görülen zararlardır.

Halı Saçak Tamiri için bizi arayınız. Kullanmış olduğunuz halı ve kilimlerinizin saçakları zamanla yıpranarak deforme olmaktadır.

Çamaşır suyu gibi aşındırıcı ağartıcılar kullanılarak yapılan halı yıkama ve fazla kirli ortamda kalması sonucu dokusunda biriken kirler, sökülmeye başlayan ipliklerin gerekli zaman içinde onarılamaması gibi nedenlerle saçaklar dökülmekte ve renklerini yitirmektedir.

Makina halılarında güzel görünüm amaçlı olan saçaklar; el halılarında hem güzel görünüm hem de uzun ömürlü olması için yapılmaktadır.

El halılarında özellikle uzun ömürlü olabilmesi için ve gövdenin korunabilmesi için çok önemlidir.

Bunun en önemli nedeni; atma ipliklerinin (halının içinden saçaktan saçağa giden düğümlerin atıldığı en temel parça saçaklara bağlı olmasıdır. Halı Saçak Tamiri yapılırken bu ipler saçak üzerindeki düğümlerle sağlamlaştırılır. Böylece atma ipleri gevşemez ve halının rengini veren düğüm atılmış iplikler çözülüp dökülmez.

Halı Gövde Tamiri

Halı Gövde tamiri en zor ve ustalık isteyen halı tamiratıdır.
Halı Gövde Tamiri ve Halı Restorasyonu.
Halı tamiri en zor ve ustalık isteyen türü gövdede bulunan tamiratlardır.
Büyük bir ustalıkla yapılan, çok zor bir sanat olan halı tamiri, hemen her yönüyle yeni halı dokunmasında daha zordur.
Özellikle el halılarında oluşan zararlar çok önemlidir. Ciddi zarar görmediği sürece çok dayanıklıdır.
Yırtılma, çürüme, sökülmeler gibi nedenlerle zarar gören el halıları; yapıldıkları malzemelerin özellikleri ( yün, yün ile pamuk ya da sentetik iplik karışımları, pamuk, kaşmir, ipek ) ve türünün dokuma tekniği nedeniyle çözülmeye başlar.
Çözülme önlenemez ise uzun zaman kullanılamaz. Bu nedenle el halılarının özelliği olan onlarca yıl kullanılabilirlik sürdürülemez.

Halı Boya Alma

Halı boya alma işlemi el dokuma yün, halı ve kilimler için yapılan bir uygulamadır.
Halı boya alma aşaması el dokuma, halı, kilimler için yapılan uygulamadır.
El dokuma halılar ön ve arka yüz yıkaması yapıldıktan sonra durulama yapılır, daha sonra kök boya olduğu için bu tip halılarda boya akması oluşur bu boyaların alınması ve yıkama sonrası renk sabitleme işlemi yapılır.
Sadece yün halılarda kullanılan özel kimyasal halıya tatbik edilerek akmış olan boyaların eski desen tonlarında olması sağlanır.
Bu işlem mutlaka profesyonel bir kişi tarafından yapılmalıdır aksi halde renklerin tamamen kaybolması söz konusudur.
Günümüzde özellikle yaz sezonunda birçok halı yıkama firması kurulup sizlere tecrübeli gibi izlenim verseler dahi el dokuma ve yün halıların yıkaması hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve yetersiz olduklarını görüyoruz.
Daha önce vermiş olduğunuz halı yıkama firmasında renkleri karışmış halı ve kilimleriniz Sistem Halı Yıkama olarak eski haline getiriyoruz,
Sistem Halı Yıkama olarak el dokuma ve yün halılarınızı satın altığınız mağazadan referans alacağınız konusunda tecrübeli bir halı yıkamaya vermenizi tavsiye ediyoruz. Zümrüt Halı Yıkama dan sizlere özel bir uygulama daha, halınızı mağazadan değil de kendiniz mi dokudunuz yada halı dokuyan bir yakınınızdan mı aldınız bu halının mağazada ki halılar gibi olmasını mı istiyorsunuz Sistem Halı Yıkama da bu çok mümkündür.
El dokuma ve yün halılar konusunda profesyonel ustalarımız sizlere bu kaliteyi en iyi şekilde sunacaktır.

Halı Overlok

Değerli ziyaretçilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Evlerimizde kullandığımız halılar belli bir seviyeye geldiğinde yıpranmaya ve kenarları patlamaya başlar. Ne kadar doğru kullanım yapsak ta, ne kadar titiz kullansak da halılar yıpranmaktadır. Bizlere halı overlok işlemlerinizi, yırtık varsa halı bandı ile yapıştırma işlemlerimizi yapıyoruz. Halınızın kenarları ilk aldığınız gün ki gibi düzenli ve sağlıklı görünüyor. Üstelik bizlere uzun zamandır hizmet vermemize rağmen uygun fiyatlar söylemeyi tercih ediyoruz. Sizler de İstanbul için bizlere halı yıkama, overlok ve halı tamiri işlerinizi emanet edebilirsiniz. Uygun fiyatlara karşı Sistem Halı Yıkama adresimizden alacağınız kaliteli hizmet karşısında mutlu olacağınıza şüphemiz yok. Otomatik sistemlerimiz sayesinde derinlemesine doğal tamir ve yıkama işlemleri yapılmaktadır.

Sistem Hal? Y?kama